Kirándulóhelyek és Programok
Az új természetvédelmi terület, a Mura- menti tájvédelmi körzet hat települést is érint, és majdnem 2 ezer hektáron terül el. A zala megye délnyugati szegélyén kanyargó Mura folyó a Kerka torkolatától a Drávába ömléséig alkot határzónát Magyarország és Horvátország között. A tájképet a gyors sodrású Mura folyó időszakos árvizei, zátonyokat, új partszakaszokat, szigeteket, holtágakat építő és romboló tevékenysége határozza meg. Az így kialakult értékes élőhelyek viszonylag természetes állapotban maradtak meg, mivel a határsáv közel ötven éven át katonailag elzért terület volt. A Mura medrének folyamatos vándorlása miatt a folyó menti ártéri növényzet klasszikus elrendeződése kevésbé markáns, mint nagyobb folyóinknál. A legjellegzetesebb élőhelyek a folyótól távolodva a kavicszátonyok és iszapnövényzet, bokorfüzesek a puhafás ligeterdők az égerligetek és a keményfás ligeterdők. Jellegzetes növényük a tündérrózsa, sulyom és a rucaöröm. Az állatvilág jellegzetes képviselői szitakötők. Néhány ritka fajuk is előfordul itt, mint az erdei és a piros szitakötő. A gyakoribb lepkefajokon kívül előkerült a magyar színjátszólepke is. A Murában és vízrendszerében több, mint 50 halfajt mutattak ki, ebből 13 faj védett. A madárvilágból a szürke gémek és nagykócsagok csapatokban gyülekeznek a bányatavaknál és a holtágaknál. A Mura valamennyi vízfelületénél megfigyelhetőek a vidra nyomai, míg a hód az elmúlt évtizedben jelent meg a területen. Katt a képekhez
- Homokkomárom
- Semjénháza
- Tótszentmárton
- Becsehely-Pola
- Letenye-Egyeduta
- Fityeház
- Szepetnek
- Murakeresztúr
- Molnári
Fürdőprogramok
- Letenyei strand
- Kistolmácsi tó
- Bázakerettye strand
- Lenti strand és gyógyfürdő
- Nagykanizsa strand
- Zalakaros termálfürdő
- Hévíz termálfürdő
- Varasdfürdő (Horvátország)
- Alsómarác (Szlovénia)
Raftingolás, vadvízi evezés, csónakázás
Aktív kikapcsolódás, feledhetetlen élményekkel!
Sportolási lehetőséget, kikapcsolódást, vagy éppen egy kis adrenalinra vágyik üdülése során? Próbálja ki a rafting, vadvízi evezés nyújtotta lehetőségeket Muraföldén Murán.
Csapatépítéshez, baráti társaságok számára is nagyszerű lehetőség. Izgalmas élmény mindenki számára. Csodálatos természeti környezetben, a hullámok gondoskodnak a megfelelő adrenalin szint megfelelő magasságáról.
A teljes magyar szakasz, amellett, hogy határfolyó, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park részeként a Mura-menti Tájvédelmi Körzethez tartozik.
Túrahelyszínünket a vadsága és szabályozatlansága miatt a Mura-Dráva-Duna bioszféra-rezervátum részeként Európa Amazonasá-nak is nevezik.
Érdeklődni: vidra-vizitura.hu
Horgász programok
A tóban kavics kitermelést folytattak éveken keresztül (30év), majd a bányászat befejeztével, az emberi tényező kizárásával a természet visszakövetelte, ami az övé. A területen két tó található, a nagy tó 15,98HA a kis tó 1,56 HA. A Mura-menti Tájvédelmi körzet területén helyezkedik el. A Mura folyó gyakorlatilag körbe öleli.
A Mura folyó ölelésében található bányató, az évtizedek elteltével olyan arcát mutatja, ahol az élővilág megtalálta az életfeltételeit. Az idelátogató horgász testközelből figyelheti meg az élővilágot. A tó gyakorlatilag “vadvíz jellegű”. Változatos víz és terepviszonyokkal. Rendezett, természetes környezet.
A horgásztó 2017. évben került a Szúnyog Horgászegyesület kezelésébe, bejegyzett horgászvíz. Területi jegy vásárlás Nagykanizsán lehetséges, a Szúnyog horgászboltban (Nagykanizsa, Kalmár u. 7.)
Fogható halak: ponty, amur, csuka, süllő, harcsa, keszeg, kárász, balin, sügér, márna, fekete sügér, kősüllő, domolykó, naphal
Elérhetőség: Öregbánya tó
Kistolmácsi-víztározó csodálatos környezetben, könnyen megközelíthető helyen várja az érdeklődőket Bázakerettye és Letenye között. Megközelíthető közúton gépkocsival vagy autóbusszal, illetve a tó északi végénél található a Csömödéri Erdei Vasút végállomása, mely Lenti és Kistolmács között közlekedik menetrend szerint.
A 11,2 hektár nagyságú víztározót a Zalaerdő Zrt. jogelődje, a Zalai Erdő és Fafeldolgozó Gazdaság létesítette 1989-ben, jelenleg a Zrt. Letenyei Erdészete kezeli. Kistolmács község határában az 1980-as évek közepén olaj és szénhidrogén kutatás következtében egy geológiai robbantás által nagy hozamú forrásvíz tört a felszínre. A tó e forrás, amely a Béci-patakkal együtt azóta is táplálja tározót. Átlagos vízmélysége 1-7 m között változik, körben erdő és nádas övezi.
A tó partján kiépített szabadstrand található, ahol jó idő esetén egész nap lehetőség van strandolásra. Napijegy váltásával természetesen horgászni is lehet, a tó változatos halállománya remek szórakozást nyújt a kikapcsolódásra vágyóknak. Elsősorban ponty és keszegfélék a fogható fajok, ragadozók közül pedig süllőt telepítettek 2009-ben. A tó rekonstrukciós munkálatai 2008-ban véget értek.
HORGÁSZREND
Érvényes 2009. március 01-től a Kistolmácsi-tóra
A horgászvízen az érvényes tilalmi idők kivételével minden nap lehet horgászni napkeltétől napnyugtáig. Minden horgász köteles a horgászhelyét tisztán tartani és a keletkezett szemetet elszállítani. Tilalmi idők és méretkorlátozások a fogási napló szerint, kivéve a compó, amely nem fogható.
Mennyiségi korlátozások
Felnőttek naponta 2 db-ot foghatnak a méretkorlátozással védett halakból (kivéve compó), egyéb halból naponta 2 kg fogható. Ifjúságiak és kedvezményezettek naponta 1 db-ot foghatnak a méretkorlátozással védett halakból (kivéve compó), egyéb halból naponta 2 kg fogható.
Tilalmak a Kistolmácsi-tóra
A tavaszi haltelepítések után 7 nap általános tilalom, az őszi haltelepítés után (várhatóan október, november) általános horgászati tilalom következő év március 01-ig .
A zsilipről, a töltésről és a Kozár-forrásnál a táblákkal jelzett területen tilos horgászni. Tilos a horgászat a strand területén is, amikor a fürdőzők a vízben vannak. A halak etetése csak szemes takarmánnyal és ezek darájával lehetséges, tápokat használni tilos. Az 1×1 méteres csalihalfogó háló használata tilos. A halakat a kifogás után, a horgászat befejezéséig szákban kell tartani. Tilos a lékhorgászat, a csónak használata, horgászstég, állás és foglalt hely nem létesíthető. A tó körül sátorozni, gépkocsival a vízpartra lehajtani tilos. Aki a horgászhelyét elhagyja, készségeit köteles a vízből kivenni, azok őrzésével másokat nem bízhat meg.
NAPIJEGY KAPHATÓ
Kistolmács: Fortuna vendéglő, Petőfi u. 43 Telefon: 93/343-750
Letenye: Zalaerdő Zrt. Erdészeti Iroda Letenye József A. u. 10
Letenye: Mura Horgászbolt
Nagykanizsa: Szúnyog horgászbolt, Kalmár u. 7. Telefon: 93/510-263
Környék leírása
Megközelíthetőség
A tó Letenyétől 12 km-re, a Letenye – Bázakeretye közút mellett, Kistolmács falutól északra található.
A Szepetneki Horgász Egyesület 1991-ben, 29 alapítótaggal, 6 tagú vezetőséggel alakult. A tó a földrajzi adottságának köszönhetően, kotrás nélkül, völgyzárógát építésével készült. Elárasztására 1998-ban került sor. Átlagmélysége 1,45m (80cm-210cm), mely a befolyótól a zsilip felé mélyül. Felülete 24 ha.
A tófenék márgás, az elején akadókkal, tuskókkal tűzdelt (jó haltartó). A tó bemutatása Az első horgászat 1999. május 23-án, Pünkösdkor egy horgászversennyel indult, ami azóta hagyományőrző “PÜNKÖSDI” horgász- versennyé nőtte ki magát, mely megren- dezésével a vezetőség minden év pünkösdjekor kedveskedik tagjainak, melynek létszáma 2010-re elérte a 150 főt. A tó önkormányzati tulajdonban van, de a halászati és horgászati jogot a Szepetneki He. gyakorolja. A halőrzést az egyesület 1 fő hivatásos és 4 fő társadalmi halőrrel végzi.
A tó bemutatásaHalállományunk: ponty, amur, süllő, csuka, harcsa, kárász, keszegfélék, pisztrángsügér, tokhal. Mivel a tagság és a napijegyes horgászvendégek nagyrésze pontycentrikus, így a ragadozó állomány kiemelkedően magas.
A környezet kiválóan alkalmas sportolásra, kirándulásra, kiépített tűzrakóhely és esőbeállók állnak a vendégek rendelkezésére. A keleti oldalán gyönyörű ligetesben kerékpárút vezet a tó végéig.
Megközelítés: Budapest felől, Nagykanizsa után az M7 autópályáról letérve Sormáson keresztül Szepetnek, majd Molnári irányába, a falu végén(futballpályánál) balra aszfaltos út vezet a tóhoz.
Napijegyek Szepetneken, a Dohányboltban 5:30 – 17 óráig, szombaton 50:30 – 13:30 óráig, illetve Nagykanizsán, a TAVASZ HORGÁSZBOLTBAN kaphatók.
Információ:
Kiss Ferenc egyesületi elnök
Tel.: 06-30/256-9991
Elérhetőség: Szepetneki tó
Optimális vízterület azok számára, akik szeretik a kihívásokat. Nem könnyű meghorgászni a sással, náddal, tavirózsával szegélyezett vízterületet. Kárpótlásul viszont olyan élményekkel lehetünk gazdagabbak, amit nem adhat meg egyetlen halastó vagy kavicsbánya sem. Megtapasztalhatjuk egy igazi vadponty brutális erejét, és amíg erre várunk gyönyörködhetünk a természet csodálatos szépségében, ami nem csak a horgászoknak, hanem a kirándulni vágyóknak is kellemes felüdülést okozhat.
Pontyozás közben persze elcsíphetünk egy-két nagyobb kárászt és compót is, de a keszegfélékre horgászók sem bánkódhatnak, hiszen 1 kg közeli vörösszárnyúakat és 2-3 kg közötti dévéreket lehet ezen a vízen fogni. A holtág még jelentős csukaállománnyal is rendelkezik. Késő ősszel érdemes csukázással befejezni a horgászszezont, hiszen ez a rendkívül ízletes hal, a vad kirohanásaival és a víz feletti szaltóinak látványával olyan élményeket raktározhatunk el magunkban, melynek segítségével könnyebben elviselhetjük azt a csendes időszakot, amíg a tavat jégpáncél borítja.
Aki télen sem akar unatkozni annak a holtág mellett elhelyezkedő, rendkívül gyors folyású Mura folyót tudjuk ajánlani. Itt az év bármely szakában tudunk békés / dévér, jász, padúc, márna, ponty/ és ragadozóhalra / süllő, harcsa, menyhal/ horgászni. Aki több napi horgászatban gondolkodik annak ajánlani tudjuk a Letenye központjában lévő Camping és a vízterülethez közelebb lévő Radics Panzió szolgáltatásait. Családi programként még be lehet iktatni egy lubickolást is a Camping mellett lévő városi termál strandon.
Ez egy több tóból álló vízterület, eléggé gondozott mégis vadvíznek mondható bányató mesterséges, viszonylag jó halállománnyal rendelkező nagy vízterület.
Fogható halak: ponty, amur, csuka, süllő, harcsa, keszeg, kárász, balin, busa, sügér, fekete sügér, kősüllő, domolykó, naphal
Megközelíthetőség:
M7-es autópálya Nagykanizsa- Becsehely -Letenye-Muraszemenye (lehajtó közvetlenül a falunál)
A területen 2 db horgásztó található, az egyik 1 ha-os, a másik 2 ha-os.
A tavak vízmélysége: 1,7 m – 2,2 m A horgásztavak halállományánál szem előtt tartottuk az őshonos halfajták telepítését. (harcsa, compó, dévér, ponty, csuka, süllő) A horgásztavak kora tavasztól késő őszig vannak rendszeresen nyitva, a téli időszakban telefonos egyeztetés útján biztosítjuk a horgászati lehetőséget. Tógazda: Rádi Csaba – 30/6586014
Lehetősége van Önnek arra is, hogy megismerje Halászcsárdánk családias hangulatát és kipróbálja szakácsaink főztjét.
A tavak mellett parkolók, halászcsárda, játszóterek, illetve parkosított pihenőhelyek találhatóak, ahol a saját bográcsában elkészítheti az ebédjét